Playlista e Gurbetit

Playlista Gurbeti ësht’ nji reflektim kolektiv se qysh disapora e përballojnë largimin prej shtëpisë, dhe së qysh kjo portretizohet përmes kangëve. Kjo listë kangësh ka për udhë me shpërfaqë skenare të ndryshme; si për shembull pikëpamjen e prindërve, të gruas, e edhe atyre që jetojnë larg Kosovës. 

Pasi t’kalojsh nëpër kangët e kësaj  playliste, na shpresojmë se kushdo që i ndëgjon a i lexon tekstet ka me ju zgju mbrenda vetës nji sens i empatisë për njerëzit që mërguan larg atdheut të tyne për nji jetë ma të mirë!

 1. Valon Berisha ft Xheni – Ne Gurbet
 2. Gili – Gurbeti
 3. Sef Duraj – Malli i mergimtarit
 4. Shaqir Cërvadiku “Mos ma kno t’lutem at kangë”
 5. Duli – Gurbeti
 6. Shaqir Cervadiku – Nji grusht
 7. Lulet e gurbetit 2007
 8. Shkurte Fejza – Gurbet me shkoj jeta
 9. Shyhrete Behluli – Gurbetqar emrin e kam
 10. Aferdita Demaku – Gurbetqari im

  Nga Endrit Tasholli

Leave a Reply